Usuwanie gumy do żucia z ubrania: Praktyczne porady i sprawdzone metody

Czasami zdarza się, że guma do żucia trafia na ubranie – nieistotne, czy był to niewinny przypadek, czy niefortunne posunięcie reką. W każdym przypadku fakt jest taki, że nikt nie chce nosić odzieży z trwale przyklejoną gumą. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, dzięki którym można pozbyć się tej niechcianej niespodzianki i przywrócić ubraniu dawny wygląd. W dalszej części artykułu poznasz praktyczne porady i skuteczne sposoby na usunięcie gumy do żucia z odzieży i innych tkanin.

1. Metoda z użyciem zamrażania

Wiemy, że gdy gumę postawisz na chwilę do zamrażarki, będzie łatwiej ją usunąć. To też tyczy się gum utykających na ubraniu. Jak więc usunąć gumę do żucia z ubrania przy użyciu zamrażarki? Najprościej – włóż zabrudzone ubranie do zamrażarki, by guma zdążyła porządnie zastygnąć. Możesz również oprzeć obiekt w miejscu, gdzie jest guma, na kostkach lodu. Pamiętaj, aby nie zrobić sobie plamy z wody na rzeczach, zmoczona gazeta to nie problem. Daj górze godzinky, czasem mniej. Gdy stwardnieje, delikatnie, ale zdecydowanie dłubnij w nią paznokciem – może zaskoczyć i pójść w całości. Opcjonalnie użyj tępej strony noża bądź ostrego plastikowego przedmiotu, które nie uszkodzą tkaniny.

2. Spróbuj metody z octem białym

Czym usunąć gumę do żucia z ubrania, jeśli nie masz zamrażarki pod ręką? Oto jedna z zapewne bardziej tanich metod: ocet biały. Przygotuj miseczkę z octem białym, mocztaj w niej szmatkę bądź gąbkę. Potem przeciera się nią obszar z gumą, aż będzie delikatniejsza. Uwaga, jednak! Unikaj używania octu na materiałach kolorowych – może zdjąć farbę.

3. Śmiałe chwytanie byka (czytaj: gumy) za rogi z użyciem pasty do zębów

Ok, teraz odrobina kreatywności: jak usunąć gumę do żucia z ubrań z użyciem pasty do zębów? Nakładaj delikatnie pastę do zębów na mini szczoteczkę bądź twardą gąbkę, potem szoruj zaraz gumę od zewnątrz. Zobaczysz, jak się będzie odrywać, wtedy zdłub jej resztki paznokciem jak w poprzednich punktach. Zwróć uwagę – używaj białej pasty! Ta z kolorkami zostawi ślad i to potem czyścić będzie trzeba.

4. Uciekaj się do ‘magicznego świeża’ – spirytusu

Jeżeli zastanawiasz się, jak ściągnąć gumę do żucia z ubrania a także z innych tkanin, takich jak dywan czy kurtka, oto kolejna próba z pomocą spirytusu. Zalewamy zagumowaną powierzchnię spirytusem lub innym alkoholem izopropylowym (propanol). Daj mu kilka minut czasu. Potem wyjmij zęszenie paznokcie do działa! Guma zdobędzie konsystencję mokrej, łatwej do usunięcia i przecierania. Warto spróbować na bardzo zagnieżdżonych plamach z gumy.

Znalezione sposoby są cztery, ale dają podwaliny. Jako że na świecie jest bardzo wiele rodzajów gum i materiałów, zawsze istnieje ryzyko, że guma będzie jakaś super-klejąca, niemożliwa do zdjęcia. Jeśli żadna z tych metod Ci nie działa, zawsze można pomyśleć o uczęszczaniu w stronę chemii: specjalne płyny do mycia dywanów i tapicerki. No i warto wspomnieć o tym, żeby muchę do żucia się nie pozostawiać na wszystkim co się da, tylko w śmietniku.

Gumowe wyzwanie: sprawdzone metody na usunięcie gumy z ubrań i innych tkanin

Twoje ubranie lub kurtka stały się ofiarą gumy do żucia? Oto kilka zaufanych i kreatywnych metod na usunięcie gumy, zarówno z dywanu, jak i z ubrań.

  • Metoda zamrażania: Chłodzenie gumy w zamrażarce sprawia, że staje się łatwiejsza do usunięcia. Włóż ubranie do zamrażarki na około godzinę, a następnie delikatnie zadłub w gumę paznokciem lub tępym narzędziem.
  • Octowe rozwiązanie: Ocet biały to tani sposób na usunięcie gumy. Namoč gąbkę w occie i przecieraj nią powierzchnię z gumą, aż zmięknie. Uważaj jednak na kolorowe materiały, gdyż ocet może je odbarwić!
  • Chwycenie gumy za paznokcie: Użycie białej pasty do zębów do szorowania gumy od zewnątrz może pomóc w jej usunięciu. Nakładaj pastę na szczoteczkę i szoruj, a potem usuwaj resztki paznokciem.
  • Spirytus to magiczne rozwiązanie: Zalewanie powierzchni gumy spirytusem lub alkoholem izopropylowym sprawia, że staje się ona łatwiejsza do usunięcia. Po nałożeniu alkoholu, daj mu chwilę na działanie, a potem delikatnie zdłub gumę paznokciem.

Na uwagę zasługuje, że każda guma i materiał może reagować inaczej. Jeśli powyższe metody zawiodą, warto rozważyć użycie specjalistycznych płynów do mycia dywanów i tapicerki, a także pamiętać o umiejętności złapania gumy do żucia tylko przez paznokcie.

Total
0
Shares
Prev
Poradnik perfekcyjnych paznokci: Jak piłować i dbać o ich wygląd oraz zdrowie

Poradnik perfekcyjnych paznokci: Jak piłować i dbać o ich wygląd oraz zdrowie

Paznokcie to ważny element naszego wyglądu, który często jest wizytówką dłoni

Next
Wskazówki krok po kroku: Jak zagęścić brodę i inne sekrety gęstego zarostu

Wskazówki krok po kroku: Jak zagęścić brodę i inne sekrety gęstego zarostu

Czy kiedykolwiek marzyłeś o gęstej i wystawnej brodzie, która dodaje ci uroku i

Inne, polecane artykuły w serwisie