Inhalacje na katar: domowe sposoby na zatoki, kaszel i katar

Katar, zatkane zatoki czy kaszel to bardzo popularne dolegliwości, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Szukanie skutecznych metod na radzenie sobie z tymi problemami to częsty temat rozmów, a jednym ze sprawdzonych i naturalnych rozwizań są inhalacje. W tym artykule przedstawimy domowe sposoby na inhalacje, które pomogą zarówno na katar, jak i zatoki czy kaszel.

Dlaczego warto sięgnąć po inhalacje na katar?

Inhalacje to świetny sposób na radzenie sobie z katar, kaszel i zatokami. Działają one na zasadzie wdychania par, które pomagają zwalczyć objawy, takie jak zapalenie zatok, nieżyt nosa, czy utrudnione oddychanie. Dzięki inhalacjom leki działają lokalnie, co sprawia, że są one skuteczne i przynoszą szybką ulgę. Teraz przejdźmy do odpowiedzi na najważniejsze pytanie – z czego zrobić inhalacje?

Inhalacje z soli fizjologicznej

Jednym z najprostszych i bardzo skutecznych sposobów na katar są inhalacje z soli fizjologicznej. Aby je wykonać, potrzebujesz wody i soli. Do garnka z ciepłą (nie wrzącą!) wodą dodaj dużą łyżkę soli. Po dokładnym wymieszaniu, wystarczy wdychać parę inhalując buzią i nosem naizmienne, przez około 10-15 minut. Tę metodę mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci, ponieważ jest bardzo nieinwazyjna i bezpieczna.

Inhalacje z rumianku

Rumianek to powszechnie znana i ceniona roślina lecznicza, która łagodzi objawy kataru i kaszlu. Chcąc przeprowadzić inhalację z rumianku, należy zrobić napar z dwóch łyżeczek suszonego rumianku na około 200 ml wrzącej wody. Gdy napar się zaparzy, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę, przez około 10 minut. Tę metodę unikać powinny osoby z alergią na rośliny z rodziny astrowatych.

Inhalacje z sody oczyszczonej

Soda oczyszczona to kolejny łatwo dostępny środek pomocny w przypadku kataru i zatok. Do niewielkiego garnka z wrzącą wodą warto dodać 2-3 łyżeczki sody oczyszczonej. Tak, jak w przypadku innych metod, przykryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę przez około 10-15 minut.

Inhalacje z olejków eterycznych

Olejki eteryczne, takie jak eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy, anyżowy czy miętowy, mogą przyczynić się do złagodzenia objawów kataru, zatok oraz kaszlu. Warto dodać kilka kropel (3-5 kropli) wybranego olejku do miski z gorącą wodą, przykryć głowę ręcznikiem i wdychać parę przez około 10 minut. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie olejki są odpowiednie dla dzieci i kobiet w ciąży.

Inhalacje z cebuli i czosnku

Cebula i czosnek mają silne właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu mogą pomóc w walce z katar. Wystarczy obrać i pokroić w plastry średnią cebulę oraz kilka ząbków czosnku, zalać je gorącą wodą i, przykrywając głowę ręcznikiem, wdychać parę przez 10-15 minut.

Kiedy unikać inhalacji i ważne wskazówki

Inhalacje są zazwyczaj bardzo skuteczne w łagodzeniu objawów kataru i zatok, ale istnieją pewne przeciwwskazania. Unikać ich powinny osoby z alergią na konkretne składniki, astmą oskrzelową lub z wysoką gorączką. Pamiętaj też, aby wodę do inhalacji ogrzewać do odpowiedniej temperatury – dla dorosłych powinna wynosić 60-70 stopni Celsjusza, a dla dzieci 35-45 stopni Celsjusza. Od czasu do czasu warto też sprawdzić, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do przeprowadzania inhalacji, aby nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.

Właściwie wykonane inhalacje to sprawdzony i skuteczny sposób na złagodzenie objawów kataru, zatok i kaszlu. Wybierając z powyższych metodę odpowiednią dla siebie, z pewnością przekonasz się, jak wielką ulgę mogą one przynieść.

Metody łagodzenia objawów kataru, zatok i kaszlu dzięki inhalacjom

W artykule omówiono różne metody inhalacji, które mogą przynieść ulgę przy dolegliwościach takich jak katar, zatoki czy kaszel. Do najważniejszych propozycji należą:

  • Inhalacje z soli fizjologicznej – łagodna i bezpieczna metoda dla dzieci i dorosłych.
  • Inhalacje z rumianku – naturalna roślina lecznicza, jednak niewskazana dla osób uczulonych na astrowate.
  • Inhalacje z sody oczyszczonej – łatwo dostępny środek, skuteczny w walce z katar i zatokami.
  • Inhalacje z olejków eterycznych – wybór spośród wielu aromatów, jednak nie wszystkie są odpowiednie dla dzieci i ciężarnych.
  • Inhalacje z cebuli i czosnku – zawierają składniki przeciwbakteryjne, ważne dla skutecznego zwalczania kataru.

Pamiętaj aby dopasować metodę inhalacji do swoich indywidualnych potrzeb, unikać jej w przypadku alergii, astmy czy wysokiej gorączki, oraz dbać o właściwą temperaturę wody stosowanej w inhalacjach.

Total
0
Shares
Prev
Jak skutecznie schudnąć po ciąży – cc: porady na zrzucenie 15, 20 czy nawet 30 kg

Jak skutecznie schudnąć po ciąży – cc: porady na zrzucenie 15, 20 czy nawet 30 kg

Gratulacje, właśnie przeszłaś przez jeden z najbardziej niezwykłych etapów życia

Next
Poradnik ogrodnika: Jak wyhodować lawendę i inne rośliny egzotyczne w domu

Poradnik ogrodnika: Jak wyhodować lawendę i inne rośliny egzotyczne w domu

W dzisiejszych czasach wielu miłośników ogrodu pragnie cieszyć się

Inne, polecane artykuły w serwisie